Active button  Startsida
Active button  Mässing- & Nickel
  Kontakt
  Nyheter
  Kalendern
  Evenemang
  Bilder/Film
  Tekniska tips
  Forum och länkar
  AHK
 
Forum och länkar
 
På den här sidan samlar vi länkar till andra webbplatser på nätet och som kan vara av intresse för ägare av fordon från mässing- och nickelepokerna. Länkarna är fördelade på ett antal kategorier. Vissa av länkarna passar egentligen in i flera av dessa kategorier, men vi har valt att placera länken i den kategori som passar bäst.
I likhet med AHK centralt startar vi i nuläget inget eget forum och hänvisar så länge till redan befintliga forum på på Internet.

Tipsa gärna om intressanta webbplatser som du känner till och som vi kan lägga upp här, skicka bara ett meddelande till webmaster@massingnickel.se

Forum
Veteranbilsforum forum.veteranbilsforum.se
Norsk Veteranvogn Klubbs forum nvk-annonser.no/phpBB2/
Forum för Horseless Carriage Club of America www.hcca.org/BOARDS/
Forum för Antique Automobile Club of America forums.aaca.org/
Chevy Chatter II - Vintage Chevrolet Club of America vcca.org/forum/ubbthreads.php
Forum för T-Ford 1908-1927 (MTFCA-USA) www.mtfca.com/discus/
   

Klubbar och organisationer
   
MHRF - Motorhistoriska Riksförbundet (Sverige) www.mhrf.se
FIVA - Fédération Internationale des Véhicules Anciens www.fiva.org
Landförbundet av Motorhistoriske Kjøretøyklubber www.lmk.no
Motorhistorisk Samråd www.motorhistorisk.dk
Motorcykelhistoriska Klubben www.mchk.org

Svenska T-Fordklubben

www.svenska-fordklubben.se

Svenska A-Fordarna

www.afordarna.se

Norska T-Ford klubben www.norskveteranvognklubb.no
Danska T-Ford klubben www.fordtklubben.dk
Norska A-ford klubben www.fordaklubb.no
Danska A-Ford klubben www.dfak.dk
Dansk Veteranbil Klub www.veteranbilklub.dk
Norsk Veteranvogn Klubb www.norskveteranvognklubb.no
Messinggruppen - Norge

www.norskveteranvognklubb.no/messinggruppen

Brass & Nickel Touring Register - USA

www.bntraaca.org

Antique Automobile Club of America - Största veteranbilsklubben i USA wwww.aaca.org
Horseless Carriage Club of America - Den stora klubben i USA för bilar tom 1915. www.hcca.org
The Veteran Motor Car Club Of America www.vmcca.org
Nickel Era Touring Register - Bilar 1916-1929 - USA (HCCA) www.nickelregister.hcca.org
Surrey Vintage Vehicle Society www.svvs.org
Contactgroep Automobiel- en Motorrijwielhistorie
www.conam.info
   

Evenemang
   
London-Brighton officiella hemsida - världens äldsta veteranbilrally www.lbvcr.com
Svenska Kungsrallyt www.svenskakungsrallyt.se
Prins Bertil Memorial/Gärdesloppet www.gardesloppet.com
Skandinavisk A-fordträff på Bjärehalvön den 18 - 20 juni 2010 www.grensetreff.com
Midsummer World Rally 2011 www.fiva-world-rally.se
Styrkeprovet 2014 www.styrkeprovet.se
Windmill Rally www.windmillrally.eu
   

Leverantörer
   
Brassauto www.brassauto.com
BriBos däck www.bribos.com
Edlunds plåt & kaross snickeri www.mastergarage.nu/edlunds.htm
Kent Hortlund (Bl.a. originallitteratur och däck) www.hortlund.se
T-Ford 1908-1927 - Langs (USA) www.modeltford.com
A-Ford 1908-1931 - Snyders (USA) www.snydersantiqueauto.com
Delar till fordon tom 1931 - Restoration Supply Company (USA) www.restorationstuff.com
Viklit Graae Jørgensen www.oldtimerauto.dk
Eiker Motorshop, Norge. Delar till T- och A-Ford www.eiker.no
Vintage Tires, Storbritannien. Däck och slang. www.vintagetyres.com
Rootlieb (USA). Delar till T- och A-Ford, speciellt plåt. www.rootlieb.com
   

Museer
   
Arvika Fordonsmuseum www.arvikafordon.nu
Tekniska Museet www.tekniskamuseet.se
Bil- och Teknikhistoriska Samlingarna www.biloteknik.se
Svedinos Bil & Flygmuséum - Ugglarp www.svedinos.se
MC-Collection i Sollentuna www.mc-collection.com
Sparreholms Bilmuseum www.sparreholmsslott.com
Motala Motormuseum www.motormuseum.se
Visby Bilmuseum www.harlevi.com/visbybilmuseum/index.htm
Autoseum www.autoseum.se
   

Fotogallerier
   
Svenska sida med bilar tom 1920 www.swedishbrasscar.com
Conceptcarz med stort bildgalleri www.conceptcarz.com
PreWarBuick www.prewarbuick.com/index.php
Fiat www.piemonte-online.com/Magazine/Auto1/Fiat1929-33.html
   

Historik
   
Model T Ford Encyclopedia www.mtfca.com/encyclo/index.htm
Encyklopedi - Karosserimakare USA www.coachbuilt.com
Centrum för näringslivshistoria www.naringslivshistoria.se
Horseless Carriage Foundation www.hcfi.org
American Automobiles (A-Z) www.american-automobiles.com
Broschyr från Bilaktiebolaget Mercator www.kb.se/Ot/LIBRIS_ot/Aff_tryck1900-20/4o/M/Mercator/Mercator.htm
   

Märken
   
AGA - på tyska www.agamobil.de
Cadillac database
Nash - Hemsida för Nashbilar i Norden www.nordicnash.org
E-M-F Homepage http://emfauto.org
Brennabor www.brennabor-brb.de
The Bugatti Trust www.bugatti-trust.co.uk
Chandler - Cleveland clubs.hemmings.com/frameset.cfm?club=chandler
Chevrolet före 1925 samt Whiting, Scripps-Booth och Monroe. home.earthlink.net/~scrippsbooth
Vintage  Chevrolet Club of America www.vcca.org
Chevrolet - Per-Åke Larssons sida om sin 490 Touring 1922 minabilar.wordpress.com/
Citroen 5 CV www.citroen-5hp.ch
Columbia 6 - Ragnar Adells sida om sin Columbia Six www.columbia6.se
Crossley Motors www.crossley-motors.org.u
The Sunbeam Talbot Darracq Register www.stdregister.org.uk
De Dion-Bouton pagesperso-orange.fr/de.dion.bouton/
Delage www.delage-world.co.uk
Dodge Brothers Club www.dodgebrothersclub.org
Durant Motors Automobile Club hclubs.hemmings.com/clubsites/durant
Fiat register, italien www.registrofiat.it
H.H. Franklin Club www.franklincar.org
Gotfredson Truck www.gotfredson.org
The Hupmobile Club clubs.hemmings.com/frameset.cfm?club=hupmobile
Le Zèbre http://lezebre.eu/
The Marmon Club www.marmonclub.com
Mathis club.mathis.free.fr/html/en/index.html
Mathis - Föreningen Änglagårdsbilen www.culturum.se/Mathis
Metz metzauto.wordpress.com/
Minerva www.minervacars.com/
Nash Car Club of America www.nashcarclub.org
The National Antique Oldsmobile Club www.antiqueolds.org
The Packard Club www.packardclub.org
The Pierce-Arrow Society www.pierce-arrow.org
Bosse Lundqvists bilar med bland annat Plymouth 1929 http://abrakeri.se/bilar/
R.C.H. www.r-c-h.com
REO Club of America www.reoclub.org
Les Amis de ROLLAND-PILAIN retrosactifs.ifrance.com/r_pilain.htm
Scripps-Both Register home.earthlink.net/~scrippsbooth/sb.html
Stoewer www.stoewer-museum.de
The Stutz Club www.stutzclub.org
Thulin - Landskrona Museum www2.landskrona.se/kultur/bilhistoria
Enoch Thulin www.enoch-thulin.se
Automobiles Voisin www.automobiles-voisin.fr
Willys-Overland-Knight Registry www.wokr.org
Willys8 - Ragnar Adells sida om sin 8-80D 1931 www.willys8.se
   

Tidningar
   
Veteran & Sportsbil - norsk tidning med mycket mässing- och nickelinnehåll www.veteran-sportsbil.no
The Automobile - engelsk tidning för bilar -1960 www.the-automobile.co.uk
Nostalgia Magazine www.nostalgiamagazine.se
Classic Motor Magasin www.classicmotor.se
Europeisk sida med det mesta om bilar tom 1939 www.prewarcar.com
Hemmings (USA) www.hemmings.com
The Old Motor, fotomagasin http://theoldmotor.com
   

Köp- och säljplatser
   
Veteranmagasinet - svensk köp och säljsida www.veteranmagasinet.se
Ebay - världens största nätauktionsplats www.ebay.com
   

Övriga
Musik Car Tunes 1900 - 1930 (USA) local.aaca.org/junior/cartunes/mp3/1900.htm
   


                                     © 2016 Automobilhistoriska klubben Mässing- & Nickelgruppen webmaster@massingnickel.se