Active button  Startsida
Active button  Mässing- & Nickel
  Kontakt
  Nyheter
  Kalendern
  Evenemang
  Bilder/Film
  Tekniska tips
  Forum och länkar
  AHK
 
 
Forum och länkar
 
På den här sidan samlar vi länkar till andra webbplatser på nätet och som kan vara av intresse för ägare av fordon från mässing- och nickelepokerna. Länkarna är fördelade på ett antal kategorier. Vissa av länkarna passar egentligen in i flera av dessa kategorier, men vi har valt att placera länken i den kategori som passar bäst.
I likhet med AHK centralt startar vi i nuläget inget eget forum och hänvisar så länge till redan befintliga forum på Internet.

Tipsa gärna om intressanta webbplatser som du känner till och som vi kan lägga upp här, skicka bara ett meddelande till massingnickel@sorliden.se

Forum
Mässing & Nickel Facebook-grupp www.facebook.com/groups/massingnickel/
Messing og Nikkel Kjøretøy, Facebook-grupp (norsk) www.facebook.com/groups/vetrankjoretoy/
Forum för Horseless Carriage Club of America www.hcca.org/BOARDS/
Forum för Antique Automobile Club of America forums.aaca.org/
Chevy Chatter II - Vintage Chevrolet Club of America vccachat.org/
Forum för T-Ford 1908-1927 (MTFCA-USA) www.mtfca.com/phpBB3/
   

Klubbar och organisationer
   
MHRF - Motorhistoriska Riksförbundet (Sverige) www.mhrf.se
FIVA - Fédération Internationale des Véhicules Anciens www.fiva.org
Landförbundet av Motorhistoriske Kjøretøyklubber www.lmk.no
Motorhistorisk Samråd www.motorhistorisk.dk
Motorcykelhistoriska Klubben www.mchk.org

Svenska T-Fordklubben

www.stfk.se

Svenska A-Fordarna

www.svenskaafordarna.se
Norska T-Ford klubben www.norskveteranvognklubb.no/t-fordgruppen
Danska T-Ford klubben www.modelt.dk
Norska A-ford klubben www.fordaklubb.no
Danska A-Ford klubben www.dfak.dk
Dansk Veteranbil Klub www.veteranbilklub.dk
Norsk Veteranvogn Klubb www.norskveteranvognklubb.no
Messinggruppen - Norge www.norskveteranvognklubb.no/messinggruppen
Brass & Nickel Touring Register - USA www.bntraaca.org
Antique Automobile Club of America - Största veteranbilsklubben i USA www.aaca.org
Horseless Carriage Club of America - Den stora klubben i USA för bilar tom 1915. www.hcca.org
The Veteran Motor Car Club Of America www.vmcca.org
Nickel Era Touring Register - Bilar 1916-1929 - USA (HCCA) www.nickeltouringregistry.org
Surrey Vintage Vehicle Society www.svvs.org
Contactgroep Automobiel- en Motorrijwielhistorie
www.conam.info
   

Evenemang
   
London-Brighton officiella hemsida - världens äldsta veteranbilrally www.veterancarrun.com
Svenska Kungsrallyt www.svenskakungsrallyt.se
Prins Bertil Memorial/Gärdesloppet www.gardesloppet.com
Midsummer World Rally 2011 www.fiva-world-rally.se
Windmill Rally www.windmillrally.eu
   

Leverantörer
   
Brassauto www.brassauto.com
BriBos däck www.bribos.com
Edlunds plåt & kaross snickeri www.mastergarage.nu/edlunds.html
Kent Hortlund (Bl.a. originallitteratur och däck) www.hortlund.se
T-Ford 1908-1927 - Langs (USA) www.modeltford.com
A-Ford 1908-1931 - Snyders (USA) www.snydersantiqueauto.com
Delar till fordon tom 1931 - Restoration Supply Company (USA) www.restorationstuff.com
Viklit Graae Jørgensen www.oldtimerauto.dk
Eiker Motorshop, Norge. Delar till T- och A-Ford www.eiker.no
Vintage Tires, Storbritannien. Däck och slang. www.vintagetyres.com
Rootlieb (USA). Delar till T- och A-Ford, speciellt plåt. www.rootlieb.com
   

Museer
   
Arvika Fordonsmuseum www.arvikafordon.se
Tekniska Museet www.tekniskamuseet.se
Bil- och Teknikhistoriska Samlingarna www.biloteknik.se
Svedinos Bil & Flygmuséum - Ugglarp www.svedinos.se
MC-Collection i Sollentuna www.mc-collection.com
Sparreholms Bilmuseum www.sparreholmsslott.com
Motala Motormuseum www.motormuseum.se
Gotlands Veteranbilmuseum www.bilmuseum.se
Autoseum www.autoseum.se
Johannamuseet www.johannamuseet.se
Smålands Bil-, Musik- & Leksaksmuseum www.motorima.com
Ådalens Veteranbilmuseum www.adalens.se
Torsby Fordonsmuseum www.torsby-fordonsmuseum.se
Ivars Bilmuseum www.ivarsbilmuseum.se
Grängesberg Motor & Nostalgimuseum www.motornostalgimuseum.com
Bynanders Motormuseum www.bynandersmotormuseum.se
Tidaholms Museum www.tidaholm.se
Härnösands Bilmuseum harnosandsbilmuseum.se
Vännäs Motormuseum vannasmotormuseum.se
ÅSSA industri- och Bilmuseum www.assamuseet.se
Gyllene Hjulet - MC Museum www.mcmuseum.se
MC Collection mc-collection.com
   

Fotogallerier
   
Svenska sida med bilar tom 1920 www.swedishbrasscar.com
Conceptcarz med stort bildgalleri www.conceptcarz.com
PreWarBuick www.prewarbuick.com
   

Historik
   
Model T Ford Encyclopedia www.mtfca.com/encyclo/index.htm
Encyklopedi - Karosserimakare USA www.coachbuilt.com
Centrum för näringslivshistoria www.naringslivshistoria.se
Horseless Carriage Foundation www.hcfi.org
American Automobiles (A-Z) www.american-automobiles.com
   

Märken
   
AGA - på tyska www.agamobil.de
Cadillac database
Nash - Hemsida för Nashbilar i Norden www.nordicnash.org
E-M-F Homepage www.emfauto.org
Brennabor www.brennabor-brb.de
The Bugatti Trust www.bugatti-trust.co.uk
Chandler - Cleveland clubs.hemmings.com/frameset.cfm?club=chandler
Chevrolet före 1925 samt Whiting, Scripps-Booth och Monroe. home.earthlink.net/~scrippsbooth
Vintage  Chevrolet Club of America www.vcca.org
Chevrolet - Per-Åke Larssons sida om sin 490 Touring 1922 minabilar.wordpress.com
Citroën 5 CV www.citroen-5hp.ch
Clément Panhard oldauto.wixsite.com/clement-panhard
Columbia 6 - Ragnar Adells sida om sin Columbia Six www.columbia6.se
Crossley Motors www.crossley-motors.org.uk
The Sunbeam Talbot Darracq Register www.stdregister.org.uk
De Dion-Bouton pagesperso-orange.fr/de.dion.bouton/
Delage www.delage-world.co.uk
Detroit Electric www.detroitelectric.org
Dodge Brothers Club www.dodgebrothersclub.org
Diatto www.diatto.com
Durant Motors Automobile Club dmacweb.com
Fiat register, italien www.registrofiat.it
H.H. Franklin Club www.franklincar.org
Gotfredson Truck www.gotfredson.org
Grégoire www.amicalegregoire.net
The Hupmobile Club clubs.hemmings.com/hupmobile
King clubs.hemmings.com/kingmotorcar
Le Zèbre lezebre.eu
Ley / Loreley www.ley-automobile.de
Mathis www.locomobilesociety.com
The Marmon Club www.themarmonclub.com
Mathis www.mathis-auto.com
Mathis - Föreningen Änglagårdsbilen www.culturum.se/Mathis
Metz metzauto.wordpress.com
Milburn Electric www.milburn.us
Minerva www.minervacars.com
Nash Car Club of America www.nashcarclub.org
The National Antique Oldsmobile Club www.antiqueolds.org
The Packard Club www.packardclub.org
The Pierce-Arrow Society www.pierce-arrow.org
Bosse Lundqvists bilar med bland annat Plymouth 1929 www.abrakeri.se/bilar
REO Club of America www.reoclub.org
Riley www.rileyrob.co.uk
Rolland-Pilain www.rolland-pilain.com
Stanley Register Online www.stanleyregister.net
Star (Wolverhampton) www.historywebsite.co.uk
Steyr www.zuckerfabrik24.de/steyrpuch/sdp_index.htm
Stoewer www.stoewer-museum.de
The Stutz Club www.stutzclub.org
Thulin - Landskrona Museum www.landskronahistoria.se
Enoch Thulin www.enoch-thulin.se
Automobiles Voisin www.automobiles-voisin.fr
White Steamer whitesteamer.us
Willys-Overland-Knight Registry www.wokr.org
Willys8 - Ragnar Adells sida om sin 8-80D 1931 www.willys8.se
   

Tidningar
   
Veteran & Sportsbil - norsk tidning med mycket mässing- och nickelinnehåll www.veteran-sportsbil.no
The Automobile - engelsk tidning för bilar -1960 www.theautomobile.co.uk
Nostalgia Magazine www.nostalgiamagazine.se
Classic Motor Magasin www.classicmotor.se
Klasssiker www.klassiker.nu
Europeisk sida med det mesta om bilar tom 1939 www.prewarcar.com
Hemmings (USA) www.hemmings.com
The Old Motor, fotomagasin theoldmotor.com
   

Köp- och säljplatser
   
Veteranmagasinet - svensk köp och säljsida www.veteranmagasinet.se
Veteranbilmarked - norsk köp och säljsida veteranbilmarked.no
Ebay - världens största nätauktionsplats www.ebay.com
   

Övriga
Musik Car Tunes 1900 - 1930 (USA) www.bntraaca.org/index.php/tab/180-1900-1911
   


                                     © 2020 Automobilhistoriska klubben Mässing- & Nickelgruppen webmaster@massingnickel.se